Jak jste na tom s plísněmi ve vaší vzduchotechnice
11. 6. 2022
Toxicita některých druhů plísní je poměrně dobře prozkoumána a mnoho lidí si již dobře uvědomuje, jak nebezpečná může být konzumace plísněmi zasažených potravin, anebo nadměrné vdechování jejich spor. Pochopitelně ne všechny plísně jsou zdraví škodlivé, kupříkladu jistě dobře znáte bílý povlak na sýrech typu Camembert.
Nejnebezpečnější jsou plísně např. na kazících se potravinách, jako je chléb a pečivo, ovoce, zelenina, jogurty, marmelády atp. Dalším nebezpečím v domácnostech jsou rozmnožené plísně na zdivu, pod kobercem či v blízkosti nábytku, zvláště pak tam, kde je vyšší vlhkost vzduchu a zdiva. Na co se však může zapomínat, je vzduchotechnika.
Revize a čištění rozvodů vzduchotechniky mnohdy odhalí velmi závažné nedostatky nejen, co se týče prachu a nebezpečí vzniku požáru, ale také v souvislosti s výskytem plísní. Znovu si připomeňme, že se jim daří hlavně tam, kde je teplo a vlhčí vzduch, což je právě v ideálním případě uvnitř bytů, kde se častěji vaří, které se v zimě pravidelně vytápí, a kde je do vzduchotechniky připojena i kuchyňská digestoř.
Vrstvy plísní uvnitř vzduchotechniky se mohou velmi snadno rozšiřovat do okolního prostředí a produkovat spory, které se pak v koncentrovanější podobě vyskytují v ovzduší. Je-li spor opravdu mnoho, mohou mít významný vliv na rozvoj alergií, oslabení imunitního systému, přetížení jater a ledvin a další nevysvětlitelné zdravotní obtíže. Můžete se pak léčit syntetickými či přírodními preparáty, zkoušet měnit stravovací režim, více cvičit, déle spát, ale pokud budete žít v „plesnivém“ bytě neodstraníte jednu z příčin vašich potíží.
Neberte tedy na lehkou váhu stav rozvodů vzduchotechniky a zajistěte si alespoň občasné revizní zásahy, předejdete tím vzniku požáru mastného prachu a případné a hlavně zcela zbytečné kontaminaci přírodními toxiny.