K turistickému vybavení patří i hřejivý spacák
8. 5. 2018
Turistika je v České republice nejmasovější sport. Provozují ji lidé nejrůznějšího věku , nejčastěji jako víkendové a dovolenkové akce. Putování po horském terénu, nebo v nížinách, je nejčastěji jednodenní, výlety na více dnů však nejsou výjimečné a spaní pod stanem ve spacáku na vrstvě karimatky je poměrně běžné. Co bychom měli o spacím pytli vědět, než se rozhodneme jej zakoupit?
Celoroční výrobek
Takový výrobek neexistuje. Žádný spacák není univerzálním řešením a vyrábí se pouze tři základní typy – zimní, letní a jaro-léto-podzim (tři sezóny). Možná jste již zaznamenali nějakou nejapnou reklamu na zboží, které stoprocentně zaručí komfort po celý rok při teplotách od + 25 do – 20 stupňů Celsia. To je samozřejmě nesmysl, nic takového se nevyrábí, a vůbec ne už za lákavou cenu kolem tisíce korun. Spacáky tedy volte podle ročního období a aktivity, nejčastěji lidé takto nocují v létě, případně od jara do podzimu, a pokud se v přírodě pohybujete i v zimě, nezbývá, než ušetřit i na zimní „speciál“.
Péřák, nebo duté vlákno
Péřové spací pytle – výborně izolují teplo, tudíž se v nich dobře vyspíte zejména v zimě. Výhodou je i jejich hmotnost, jsou totiž lehčí než syntetika určená pro stejnou teplotu. Peří také stárne mnohem pomaleji a takový materiál vám vydrží déle – minimálně 7 – 10 let. Nevýhodou těchto materiálů je nižší výhřevnost při vyšší vlhkosti vzduchu, např. v jeskyni, s tím musíte počítat zejména v zimě a na podzim.
Syntetika – takové spacáky jsou mnohem levnější a hřejí i tehdy, kdy jsou vlhké, zejména u vícevrstvých a komorových materiálů. Mohou je používat alergici. Jsou ovšem velmi objemné a relativně těžké, takže jde vždy o určitý kompromis v závislosti na způsobu využití. Např. pro cykloturistiku je vhodné mít pro horké léto lehký syntetický materiál a pro chladnější období odlehčený péřový vak.